Блог на VsichkiOferti.bg

Топ 10 замъци в Румъния

Публикувана от vsichkioferti
на 20.04.2018



Румънски-замъци

Не е тайна, че Румъния е известна със своите впечатляващи средновековни замъци. Но тъй като е напълно невъзможно да ги разгледате на едно пътуване, ето и списък на някои от най-красивите замъци в Румъния, които не бива да липсват от списъка ви с места за посещение.

 

  1. Пелеш

Нашият списък започва с красивия замък Пелеш.

Разположен в сърцето на Карпатите, в красивия район на Синая, този зашеметяващ замък се отличава във величествената гора. Изграждането му започва в края на 19-ти век, през 1873 г. и завършва през 1914 г.

Той е построен като лятната резиденция на румънското кралско семейство от крал Карол І и създава впечатлението, че все още чака завръщането на бившите си собственици.

Декорациите са в отлично състояние, а замъкът е дом на хиляди предмети, изложени за посетителите, донесени от цял свят.

Замъкът е „превзет“ по време на комунистическия режим през 1947 г. след принудителната абдикация на последния румънски монарх, крал Михаил I, и за кратко е превърнат в музей през 1953 г. и закрит през 1975 г.

След Румънската революция от 1989 г. замъкът Пелеш е възстановен като културен обект.

Забавен факт: Замъкът Пелеш е първият изцяло електрифициран замък в Европа и първият в света, който има централно отопление през стените и подовете.1

  1. Бран

Замъкът Бран е може би най-известният от всички румънски замъци.

Построен от саксоните на Брашов на върха на по-стария дървен замък, издигнат от тевтонските рицари, той е известен по целия свят като загадъчна резиденция на граф Дракула. Неговият средновековен външен вид с осезаеми кули, тесни коридори, стръмни стълби и тъмни стаи, хранят въображението на много туристи, писатели и режисьори.

Поради предполагаемата връзка с Дракула и румънското кралско семейство, замъкът Бран е място, където се срещат легенди и история, създавайки незабравимо преживяване за всички, които минават през портите му. Неговата уникалност също донесе на Бран заслужено място в „Топ 10 най-красиви замъци в света“, проведено от CNN.

Забавен факт: Влад Цепеш няма нищо общо с замъка Бран. Всъщност няма данни за това, че някога е посещавал резиденцията.

2

  1. Корвин (Хуняди)

Замъкът Корвин, известен още като замък Хуняди или замък Хунедоара, е обявен за една от най-страшните сгради по света от Lonely Planet. Същото списание включи замъка и в топ 10-те най-приказни европейски замъци, но само защото „понякога приказките всъщност са кошмари“.

В действителност замъкът Корвин е автентичен готически строеж, построен през 1446 г. и притежаван от унгарските царе. Неговата мрачна история и фактът, че много историци твърдят, че тук е мястото, където известният владетел Влад Цепеш е бил държан затворник е причината за репутацията свързваща това място с ужас и позор.

3

  1. Стурдза

Замъкът Sturdza се намира в Милаускини и е едно от най-романтичните и спокойни места, които можете да посетите в Румъния. Кралската резиденция включва красиво езеро и парк с красиви дървета, по-стари от самата конструкция. Замъкът е построен от семейство Стурдза, уважавано и добре познато молдовско семейство, което даде на Румъния много честни управници и хора на културата.

Замъкът е построен в неоготически стил и е проектиран така, че да впечатлява така както прави и семейния девиз, гравиран върху фасадите на замъка,който казва: Utroque clarescere pluchrum – Красотата блести навсякъде.

Реставрационните работи по замъка започват през 2004 г. и няколко оригинални мебели са запазени и възстановени между 2003 и 2005 г.

4

  1. Юлия Хашдеу

Замъкът Iulia Haşdeu до голяма степен има от най-докосващите истории и това е свидетелство за болката, която един баща трябва да понесе след загубата на единствената си дъщеря.

Богдан Петрисичу Хашдеу е известен румънски писател и филолог, а дъщеря му е гениалната Юлия, първата румънка, приета в университета „Сорбона“ в Париж, която умира от туберкулоза на 19-годишна възраст.

Казва се, че след смъртта й Б.П. Хашдеу решава да построи замък в нейната чест, но плановете са били продиктувани от самата Юлия по време на многото сесии. Замъкът изобилства със символика, като една от стаите е специално проектирана да позволи на духа на Юлия да се върне и да общува с любимия си баща.

5

  1. Фъгъраш

Изграждането на Цаталата на Фъгъраш започва през 1310 г. на основа на по-старо укрепление от дърво и кал.

Тя е построена, за да осигури стратегическо предимство в защитата на югоизточната част на Трансилвания от нахлуването на татари и османци. През 1526 г. тя е подсилена, за да стане още по-силна, удвоявайки дебелините на стените.

През 1541 г. той е нападнат и неговият владетел е заловен.

Легендата разказва, че в продължение на няколко години цитаделата е дом на страшни изтезания.

По време на комунистическия режим, между 1946 и 1960 г. крепостта била използвана като затвор за враговете на комунистическата система и била реконструирана между 1965 и 1977 г.

Днес цитаделата е дом на Музея Фъгъраш и на основната библиотека.

6

  1. Банфи

В дните на славата си замъкът Банфи е известен като Версай на Трансилвания. През 18-ти век един известен виенски архитект оставя своята следа на красивия замък, като построява парк, алеи, статуи и артезиански кладенци, които придават бароков вид на строителството.

Портата също е украсена с прекрасни каменни статуи. Замъкът е построен от имение, което може да бъде проследено още през 15 век. През 1944 г. замъкът служи като полева болница, но е ограбен и опустошен от германски войски като отмъщение срещу собственика му.

По време на комунистическия режим тя е била шофьорска камара, ферма и детска болница. През 1999 г. тя е включена в Световния паметен паметен списък на 100 най-застрашени обекти по искане на Transylvania Trust. През 2001 г. започна ремонтните дейности по програмата за обучение за опазване на културното наследство. Програмата функционира и до днес и преподава традиционни умения за реставрация, ремонт и поддръжка на исторически сгради.

7

  1. Кантакузино

Замъкът Кантакузино е построен през 1911 г. в нео-румънски стил и принадлежи към семейство Кантакузино, докато не е национализирано през 1948 г.

По време на комунизма, оригиналното обзавеждане на замъка е премахнато и част от вътрешните му стени са боядисани. След падането на комунистическия режим през 1989 г. замъкът е върнат на семейство Кантакузино, което го е продало през 2004 г.

Днес замъкът служи като музей, а голямата зала на замъка държи хералдиите на семействата, обединени с семейство Кантакузино, както и различни портрети на членовете на семейството.

8

  1. Жидвей

Замъкът Жидвей е построен между 1570 и 1580 г. и е реновиран между 1615 и 1624 г. от граф Стефан Бетлен. Подобно на повечето румънски замъци, по време на комунистическия режим повечето от мебелите, сребърните пособия и коприна са били изгубени.

През 1989 г. замъкът е собственост на семейство Халер, като е продаден през 2003 г. Днес е обновен, но от време на време се провеждат дегустации на вино и Фестивалът „Златно грозде“, който отбелязва идването на есента и идеалното време за производство на вино.

По време на реконструкцията му има няколко открития на обекта, като стари порти, построени преди замъка или малък мост.

В основната зала има впечатляваща колекция от 45 часовника с красива история зад нея. Когато собственикът навършил 45 години, хората, обитаващи замъка, му купили 45 часовника, представляващи годините от живота му.

Също така има няколко митове и легенди около мястото, един от които твърди, че под замъка има подземен проход, който свързва замъка с замъка Белен.

Днес замъкът е известен като лицето на виното „Жидвей“.

9

  1. Рашнов

Още един от румънските замъци, построени като част от Трансилванската отбранителна система срещу османците и татарите, е Рашнов (Рашновска крепост).

Построен между 1211 и 1225 година, той е бил използван като убежище от много хора през годините, включително Михаил Смелия през 1600 г. и валахските бежанци от възкръсващото движение, водено от Тудор Владимиреску през 1821 г.

Цитаделата е била частично унищожена през годините, през 1718 г. от пожар и през 1802 г. от земетресение, но е възстановена между 1955 и 1966 г., при комунистическия режим.

Поради липсата на вода вътре в цитаделата, се казва, че по време на обсада жителите на цитаделата са принудили двама турски затворници да изкопаят кладенеца за 17 години.

До този ден посетителите могат да наблюдават стихове от Корана, написани на стените на кладенеца. Що се отнася до съдбата на двамата затворници, никой не знае какво точно се е случило. Някои казват, че са освободени, след като кладенецът е завършен, докато други казват, че са били убити.

Друга легенда, разказана от старейшините, казва, че в долната част на кладенеца лежи 300-годишно съкровище.

10

Виж най-добрите оферти за екскурзии и почивки в Румъния от www.VsichkiOferti.bg виж ТУК.

Източник.